Petrkov

Česko-francouzské kulturní centrum Petrkov

25/01/2025
Petrkov je zámeček, ve kterém žil významný český básník a výtvarník Bohuslav Reynek se svou manželkou Suzanne Renaudovou a jejich dvěma syny.

Jeden z nejvýznamnějších československých umělců 20. století, básník, grafik a překladatel z francouzštiny a němčiny, narozen v Petrkově 31. května roku 1892, kde také 28. září 1971 zemřel. Svým životem i tvorbou je nedělitelně spjat s Vysočinou. Petrkov, sama zákoutí domu a zahrady a přilehlé i vzdálenější okolí jsou přítomny od jeho raných kreseb po pozdní grafiky, stejně tak i v Reynkových básních.

Petrkov je zámeček, ve kterém žil významný český básník a výtvarník Bohuslav Reynek se svou manželkou Suzanne Renaudovou a jejich dvěma syny. V roce 2020 areál odkoupila vláda pro ministerstvo kultury ČR a v roce 2021 byl svěřen do správy Památníku národního písemnictví. Ten zde zřídil Česko-francouzské kulturní centrum.

Historie objektu

Jednopatrová budova zámečku, postavená ve 2. polovině 18. století na místě dřívějšího svobodného dvora, tvoří se zahradou a hospodářským zázemím menší areál. Původně se patrně jednalo o středověkou tvrz. V roce 1540 je doložen písemnými prameny svobodný dvůr v držení Ondřeje Petrkovského z Petrkova. Okolo roku 1660, již ve vlastnictví Jindřicha Bošinského, celý dvůr vyhořel. Současná podoba pochází ze 2. poloviny 18. století. Při výstavbě byly využity i některé starší prvky, zejména kamenné zdivo. Menšími úpravami prošel zámeček v 19. a následně i v první polovině 20. století.

Areál situovaný v západní části obce tvoří podlouhlá jednopatrová budova samotného zámečku s přilehlými pozemky dvora, zahrady a příjezdové cesty vinoucí se na východní straně zahrady. Hlavní vstup do celého areálu je na východní straně mezi zvýšenými pilíři ohradní zdi, do níž je zasazena pamětní deska s nápisem: „V tomto domě žil básník a grafik Bohuslav Reynek.“ Objekt zámečku z jižní strany obklopuje polodivoká zahrada. Celý dvůr uzavírají hospodářské budovy na severní a západní straně. Jednopatrová budova zámečku
s věžičkou na východní straně je uvnitř rozdělena zaklenutým schodištěm na obytnou a hospodářskou část. V interiérech se dochovala celá řada původních prvků i detailů včetně výmalby, okenních výplní, kachlových kamen či klik.

Zámeček se do současnosti zachoval ve výjimečně nedotčené podobě. V objektu se dochovalo značné množství autentických stavebních prvků (zdivo, barokní typ kamenného ostění, klenby ve sklepě, konstrukce krovu) a detailů (výplně dveřních a okenních otvorů, dveřní závěsy, krabicové zámky, kliky a klíčové štítky). Od prosince roku 2009 je zámeček památkově chráněn coby kulturní památka České republiky. Do správy PNP byl zámeček svěřen v roce 2020.

V pokladně zámečku Petrkov lze zakoupit knihu historických i současných fotografií Doma v Petrkově. Život Suzanne Renaudové přibližuje kniha Lucie Tučkové Suzanne Renaud / Petrkov 13 (Paseka), česko-francouzské vydání básní Suzanne Renaudové vyšlo pod titulem Zde tvůj život… / Ta vie est la… (PNP), další báseň, opět s Reynkovým překladem, pak vyšla v samostatné publikaci První sníh / Premiere neige (PNP), obě připravené Lucií Tučkovou. Všechny tyto publikace jsou také k zakoupení v Petrkově i na pokladně Muzea literatury.

K domu Petrkov 13 je možno dojít asi za 15 minut od vlakové zastávky Petrkov, která leží na trati Humpolec-Havlíčkův Brod. Ve všední dny přímo do obce přijíždí autobus a pro pěší turistiku je možno využít spojnice naučné stezky Bohuslava Reynka z Havlíčkova Brodu.

zdroj: https://www.muzeumliteratury.cz/petrkov